7103 Sayılı Kanun Hakkında Kamu Denetçiliği Kurumuna Başvurduk

Yazı Tarihi :16 Ekim 2018
2.039 Kez Görüntülendi

Bilindiği üzere; 27/03/2018 Tarih ve 30373 sayılı mükerrer resmi gazetede yayımlanan 7103 sayılı kanun 25 inci maddesi ile 2828 sayılı Kanuna eklenen geçici 16. Maddesinde; ” …………………. öğrenim durumları itibariyle ihraz ettikleri unvanlara atanırlar.” hükmü bulunduğu, söz konusu hüküm doğrultusunda Bakanlıkların Merkez/Taşra teşkilatında görev yapanlardan, ilgi (a) Kanun gereği ilgi (b) yönetmelik şartlarını taşıyanlara sınavsız unvan değişikliği ile öğrenimleri itibari ile ihraz ettikleri unvanlara atanmaları konusunda çalışma başlatılarak başvurular alınmıştı.

Ancak; söz konusu süreç kapsamında başvuruda bulunanların çoğunluğunun bu yasadan yararlanamadığı ve 7103 Sayılı Kanuna uyulmaması nedeniyle mağduriyetlerin oluştuğu ile birlikte;

 1. Bakanlıklar geneli kaç kişinin başvuru yaptığı? Ayrıca Tekniker ve Teknisyen olarak ayrı ayrı bilgi verilmesi.
 2. Başvuru yapan personellerden kaç kişinin atandığı?
 3. Ataması yapılamayanların atanamama gerekçesi ve nedeni?
 4. Düz lise mezunların atamaları hakkında bilgi verilmesi?
 5. Öğretmenlik mezunu olan ve şartları tutanların atamaları hakkında bilgi verilmesi?
 6. İllerde bulunan mevcut boş Tekniker ve Teknisyenlik kadrolarının sayıları?
 7. MEB Son atamada oluşan tablo %20 kontenjan kullanıldığı anlaşılmıştır. Neden?

 Türkiye genelinde 2828 sayılı kanun ile kamu kuruluşlarında görev yapan ve “SINAVSIZ UNVAN DEĞİŞİKLİĞİ” 7103 Sayılı Yasanın 25 Maddesinden faydalanacak kişilerin eğitim durumlarına uygun kadrolarda istihdamı ve mesleğinde ilerlemesi için bu yasanın uygulanır lığının sağlanması gerekmektedir.

Ancak; “SINAVSIZ UNVAN DEĞİŞİKLİĞİ” 7103 Sayılı Yasanın 25 Maddesinin bazı kurumların uyguladığı, bazıların halen bir çalışmalarının olmadığı ve bazıları ise çok kısıtlayıcı bir tutum sergilemektedirler.             Kamu Denetçiliği Kurumunun Görevi: “İdarenin her türlü eylem ve işlemleriyle tutum ve davranışlarını; insan haklarına dayalı adalet anlayışı içinde, hukuka ve hakkaniyete uygunluk yönlerinden incelemek, araştırmak ve önerilerde bulunmak.” şeklinde ifade edilmektedir.

Bu nedenle; YURT Eğitim Sen (YURT Eğitim Çalışanları Sendikası) olarak görüşümüz “SINAVSIZ UNVAN DEĞİŞİKLİĞİ” 7103 Sayılı Yasanın 25 Maddesinin uygulanırlığı ile ilgili kurumlarda farklılıkların olduğu ve keyfiyetlerin olduğu yönündedir, Bu konuda Kurumunuzca yönetmelik gereği yapılması muhtemel “SINAVSIZ UNVAN DEĞİŞİKLİĞİ” hakkında araştırma, inceleme yapılarak kurum görüşünüzün kamuoyuyla paylaşılması hususunda Kamu Denetçiliği Kurumuna Başvurumuzu gerçekleştirdik.

Hakan ÇELİKSOY
YURT Eğitim Sendikası
Genel Başkanı

 

Konu Hakkında Yapılan Yorumlar

 1. Hakan dedi ki:

  Admın ve Sevgili arkadaşlarım, Ben Orman İşletme müdürlüğünde çalışıyorum. Sizler gibi bende madurum Açıköğretim lisesinden düz lise mezunu olduğum için talebim red edildi.. bende pes etme taraftarı değilim çabalıyorum bugün bir mesai arkadaşım aracılığı ile Genel Müdürlüğümüzün Kadro İşlerinden sorumlu olan yetkili bir şube müdürümüzle görüştük oda aynı şekilde olumsuz cevap verdi ve bununla ilgili Devlet Personel Başkanlığına görüş sorduklarını Devlet Personel Başkanlığınında kısmen olumsuz yönde yani Teknik ve Meslek Liseleri hariç mezun olanların dışında ilgili maddenin düz lise mezunu olanları kapsamadığını düz lise mezunlarının Görevde Yükselme Sınavına tabi olduğunu belirttiklerini söyledi , konuyla ilgili ne yapabiliriz diye düşünüp duruyorum aklıma sıkıntımızın en azından TBBM ‘de ele alınması gibi bişey geliyor ama bu konuyla ilgili ne yapabiliriz yada bu kanunu elde etmiş olan YURT SEN temsilcileri kanunun bizlere verdiği hakkın uygulanmıyor olmasıyla ilgili olan sıkıntımızı söz konusu Milletin Vicdanı olan TBMM ‘mize taşıyabilirlerse ben inanıyorum ki sorunumuzun çözülmesinde önemli bir rolleri olacaktır. En azından öyle düşünüyorum. Umarım hepimiz er yada geç bu haktan yararlanabiliriz.

 2. HC dedi ki:

  HC
  sağlık bakanlığında çalışıyorun 28.mart 2018 dilekçe yazdım bana görevde yükselme sınavı açılırsa sınava gireceksiniz diye yazı geldi ne yapmamlazım bir fikir verin hakan bey teşekür ederim.

 3. Hakan ÇELİKSOY dedi ki:

  İyi günler Ufuk bey ilk öncelikle okulun hayırlı ugurlu olsun. Arkadaşların doğru demişler 27 Mart 2018 tarihinden sonra mezun olanlar bu yasadan fsydalansmazlar.

  Sizin bahsettiğiniz 5 yıl boyunca geçerlilik olayı ise; Eger siz veya bir başkası 27 Mart 2018 tarihinden önce mezun olmuş olsaydın 5 yıl boyunca müracaat etme hakkınız olurdu. Fskat şimdi sizi kapsamaz.

  Saygılar.

 4. UFUK dedi ki:

  Merhaba İyi Günler Dilerim.. 08.10.2018 Tarihi İtibariyle Mesleki Açık Öğretim Lisesi “Makine Teknolojisi Alanı / Bilgisayar Destekli Makine Ressamlığı” Bölümünden Mezun Oldum. 22.10.2018 Tarihi İtibariylede Dilekçemi Kurumuma Verdim. Henüz Bakanlığa Ulaşmadı Fakat Şimdiden RED Cevabı Gelicek Diye Kafamı Dolduran Arkdaşlar Var.
  Özellikle 27.03.2018 Tarihinden Sonra Mezun Olan Arkdaşları Kapsamıyor Diyenler Var Ben Bu Kanunun 5 Yıl Geçerliliği Var Diye Biliyorum. Dilekçeme RED Cevabı Gelirse Yargı Yoluna Gitmeyi Düşünüyorum. Konu Hakkında Yardımcı Olursanız Minnettar Olacağım .. Saygılarımla..

 5. Sayın Ahmet bey biz size ve sizin gibi düşünen bizlerin yanında olanlara binler kez teşekkür ederiz.

  Saygılar..

 6. ahmet dedi ki:

  Elinize yüreğinize emeğinize sağlık hocam.

 7. Er dedi ki:

  MSB de kimse atanmadı dilekçelere cevap Nil’e gelmedi

  1. Sayın ER Milli Eğitim Bakanlığında 85 tane tekniker ve 485 tane de tekniker atandı toplamda ise 570 kişi yapıyor buda başarı onlarda bizim YURT’tan kardeşlerimiz,

   Diğer Sendikalarda da bizim mücadelenin %10 vermiş olsa belki bir şeyler değişebilir.

   Saygılar.

 8. Metin arıcı dedi ki:

  Başarılarınızı canı gönülden tebrik ederim. Ayrıca iyili vardınız Düz lise mezunlarını da unutmadığınız için teşekkür ediyorum saygılarımla başarılılar diliyorum

  1. Sayın Metin bey sizlerde iyi ki varsınız, Sizlerin varlığıdır bizlerin varlığı.

   Saygılar..

   1. Efsun yiğit dedi ki:

    Düz lise mezunu AÖF İşletme Fakültesi okumuş biri olarak yaptığım tüm başvurular olumsuz döndü. Gerekçe ise
    “düz lise mezunu” olmam. Hakkımızda çıkan Kanunu (2828) “kurumlar nasıl yorumlarsa öyle uygulanır” gibi bir ibare mi var ki bu bariz keyfiyete göz yumuluyor. Ayrıca tüm başvurular mezunu olduğumuz son okul üzerinden
    yapılmıyor muydu?bu ne yaman çelişki. Bu ve benzeri hak ihlallerinin peşinde bizi yalnız bırakmadığınız için
    emeğinize sağlık.

 9. Erkan ÇAKICI dedi ki:

  Bu Yasa herkezi kapsaması lazım yasa 2018 yılı Mart ayında çıkmış
  2018 yılı Teknık lise mezunları
  2018 yılı Nisa’n ayında mezun olmuş
  Bu Kanun teklifini bir Ay ile kardırıyor lar . Bu kardeşlerimizin ğünagı ne!
  Neden bu yasadan yararlanmıyorlar bu kardeşlerimizin sesi olun! 2018 yılı mezunlarınızda kapsasın!
  Saygılar

  1. Sayın Erkan bey biz YURT Sendikaları olarak okul ve bölüm ayrımı yapılmadan bütün Üyelerimizi ve YURT Kardeşlerimizi kapsasın diye mücadele ediyoruz,

   Fakat diğer bütün sendikalar karşı çıkmaktadırlar.

   Saygılar.

 10. Emrullah dedi ki:

  Ellerine saglik

  1. Teşekkür ederiz, Üyelerimiz ve YURT Kardeşlerimiz için bütün mücadelemiz.

   Saygılar.

Konu Hakkında Sen de Düşüncelerini Bizimle Paylaş !

UYARI : Yorum yaparken Ad Soyad ve E-Posta adresi yazılması zorunludur. Gerçek Dışı Ad Soyad ve E-Posta adresi yazanların YORUMLARI KESİNLİKLE YAYINLANMAYACAKTIR...
 
Yukarı Çık

By - TFNGL