Unvan Değişikliği Başvuruları hakkında Basın Açıklaması

Yazı Tarihi :7 Nisan 2018
5.065 Kez Görüntülendi

Resmi Gazetede yayımlanan “7103 Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun” un 24 ve 25.Maddeleri ile

2828 Sayılı ve 3413 sayılı kanun kapsamında kamu kurumlarına atanacak ve halen görev yapan kardeşlerimizin ile bir üst kadroya atanma şartlarını taşıyanlara Sınavsız Ünvan Değişikliği kazanımı elde etmiştik.

Ancak; Bazı Bakanlıklar konu ile ilgili düzenlemelere geçmesine rağmen, gerek sosyal medyada gerek bazı sivil toplum kuruluşları tarafından bu kanunun “Sınavsız Unvan Değişikliği olmadığı ve sadece (teknik lise/meslek lisesi) bölümünden mezun olanları ilgilendirdiği ile ilgili çıkan söylentiler üzerine Yurt sendikaları olarak  Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı ile konu hakkında bilgi alışverişi yapılmış olup, Durumun daha net olması amacıyla Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından konu ile ilgili resmi bir yazı yayınlanmış ve aşağıdaki dilekçe örnekleri ile durumun daha açık ve net olmasını sağlamıştır.

Önceki haberimizde de belirttiğimiz gibi ; LÜTFEN DİKKAT !: .Bilgi Kirliliği Yaşanmaması açısından, açıklamaları www.yurtsendikalari.org, Devlet Personel Başkanlığı Ve Aile Sosyal Politikalar Bakanlığının Resmi İnternet Siteleri dışında yapılan haberleri ve yorumları. DİKKATE ALMAYINIZ.

ORTAÖĞRETİM BİTİRENLER İÇİN DİLEKÇE ÖRNEĞİ

ÖN LİSANS BİTİRENLER İÇİN DİLEKÇE ÖRNEĞİ

LİSANS BİTİRENLER İÇİN DİLEKÇE ÖRNEĞİ

NOT : Bazı Bakanlıklar kurumlardan müracaat başvuruları başlatmış olup;  Aile bakanlığınca hazırlanan örnek dilekçeyi kullanabilirsiniz.

YURT Sendikaları
Basın İletişim ve Ar-Ge Bürosu

SINAVSIZ ÜNVAN DEĞİŞİKLİĞİ HAKKINI KAZANMAK İÇİN
2016 YILINDAN İTİBAREN YAPMIŞ OLDUĞUMUZ MÜCADELENİN RESMİ YAZILAR İÇİN
AŞAĞIDAKİ RESİMLERİ TIKLAYINIZ

Konu Hakkında Yapılan Yorumlar

 1. HAYRETTİN dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar ben Ticaret Lİsesi mezunu olarak işe başladım VHKİ. İşletme fakültesi mezunuyum. Ayrıca 28/06/2018 tarihinde Tıbbi Dökümtasiyon 2 yıllık mezunum: Ancak sınavsız ünvan değişikliğinden tıbbi sekreter olarak 2828 sayılı yasaya istinaden dilekçe ile başvurdum Diplomanın çıkan kanundan sonra aldığımı gerekçe göstererek red edildi. Sağlık bakanlığına bağlı Devlet Hastanesinde çalışıyorum. Bana yardımcı olacak ve ya bilgisi olan varmı. (emsalı)olan varsa benimle irtibata geçebilirmi Hayırlı günler Allaha emanet olun

 2. Hüseyin dedi ki:

  Ben düz lise mezunuyum memur olarak atandım ve çalışıyorum. başka unvanlara başvuruda bulunabiliyor muyuz. başvuruyorsak düz lise mezunları için hangi kadrolar var? (Memur, Bilgi. İşlet., VHKİ, Kütüphanecilik, şoför gibi).teşekkür ederim.

 3. Ali Erbaş dedi ki:

  Merhabalar 2828sayılı kanunun ek1.madesigergince madehakında örnek dilekçeleri doldurara iş yerine verdim, işe ilk öğretim olarak başladım daha sonra orta,lise bitirdim ,kurum cevaben görevde yükselme ve ünvan değişikliği yönetmelik gereği 23madesinin A .bendinin 1.fıkrasıgergi diye cevaben yazı geldi.sorun şu bu durumda ne yapmalıyım,bunun yasal yolu varmı dır,aydınlatır Danış sevinirim.

 4. sevdanur koç dedi ki:

  meslek lisesi mezunu olarak mebde hizmetli olarak atandım ön lisans sosyal hizmetler bölümünden mezun oldum hangi kadro ünvanına geçebilirim mebde sosyal hizmet yok bunun karşılığı ne olur acaba? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler..

 5. musatafa dedi ki:

  ne demek ya düz lise yok diye öyle şeymi olur ya düz liseyi neden kapsamıyor öncelikle onun sebebini bize bir açıklasınlar neden olmuyor onların sucu ne böyle mantıksız şeymi olur şuan çalışan tüm düz lise mezunu çalışan memurları neden aldılar o zaman onları da işten çıkarsınlar yada y h s sınıfına düşürsünlar şimdi ben normal sınavlarla girince oluyorda bu şekilde neden olmuyor demekkki benim anladıgım şow amaçlı yapıalan bir gösteri gibi saygılar..

 6. mehmet dedi ki:

  net bir sonuç yok milli eğitim bakanlığı daha kabul etmedi

 7. mehmet dedi ki:

  MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI İLE GÖRÜŞTÜK. TEREDDÜT DEVAM EDİYOR!

  Bilindiği üzere, 2828 sayılı Kanun kapsamında Kamu Kurum ve Kuruluşlarında istihdam edilen personellerin öğrenim durumları itibariyle ihraz ettikleri unvanlara atanması ile ilgili düzenleme 27/03/2018 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.

  Öncelikle bu kanunun hazırlanmasında ve yürürlüğe girmesine ön ayak olan mesai harcayan, Sayın Bakanımız Dr. Fatma Betül SAYAN KAYA ve bu konunun adeta hamiliğini ve takibini üstlenen Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürü Sayın Selahattin GÜVEN’e teşekkür eder, 2828 sayılı kanun kapsamında işe başlamış sendika üyelerimiz adına şükranlarımızı sunarız.

  Tabi baktığımızda bu düzenleme içeriği itibariyle tüm kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan 2828 sayılı kanun kapsamında göreve başlamış personelin tümünü ilgilendirmektedir.

  Ancak düzenlemenin yürürlüğe girmesiyle Bakanlıklar arasında farklı uygulamalar olduğu da dikkatimizden kaçmamıştır. Bu itibarla sendikamıza iletilen soru ve sorunların çözümü amacıyla 16/04/2018 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı bürokratları ile yüz yüze görüşmeler gerçekleştirilmiştir.

  Görüşmemizde bakanlık yetkililerince; atanacak kadroların yönetim hizmetleri grubu içerisinde olan Şef ve üzeri kadroları kapsamayacağı kesin bir şekilde belirtilmiştir. buna ek olarak teknisyenlik/teknikerlik/mühendislik v.b unvanlı kadrolara atama için bir engel olmadığı ancak kurumların ihtiyaçları ve boş kadro durumlarına göre atama işlemlerinin gerçekleştirileceği ifade edilmiştir.

  Ayrıca söz konusu düzenlemenin ihraz edilen unvan şeklinde olduğu için düz lise mezunlarının memur kadrolarına atanabilmesi konusuna tereddüt içinde oldukları gözlenmiştir.

  Tarafımızca da: unvan kelimesini dar bir kapsamda yorumlamanın kanun değişikliğinin ruhuna uymadığı bu konuda uygulama başlatılmadan önce Devlet Personel Başkanlığı’nın yazılı görüşünün mutlaka beklenmesi gerektiği ifade edilmiştir.

  Sendikamıza sözlü olarak bildirilen DPB görüşünün ise şu anki taleplerimizi (hizmetlilikten memurluğa geçiş) karşılamadığı da bilinmektedir. Bu itibarla söz konusu kanun kapsamında yapılacak olan unvan değişikliği işlemlerinde, kamu kurum ve kuruluşları arasında uygulama birliğinin sağlanması için DPB tarafından acil bir şekilde düzenleme yapılması elzem hale gelmiştir.

  Bu itibarla 17/04/2018 tarihinden başlayarak sendikamızca DPB nezdinde yüz yüze görüşmeler başlatılacak olup, bu konuda ki gelişmeler kamuoyuyla ayrıca paylaşılacaktır.

 8. Mehmet dedi ki:

  Sayın sendika yetkilileri biz başvuru yaptık kültür ve turizm bakanlığına başvuru yaptık sizin hazırlamış olduğunuz dilekçe örneği ile ancak gelen cevapta aşağıdaki ibare yer alıyor lütfen netleştirin ve yardımcı olun
  2828 sayılı Sosyal Hizmetler Kanununa 7103 sayılı Kanunun 25 inci maddesiyle eklenen
  geçici 16 ncı maddesinde; bu Kanunun ek 1 inci maddesi kapsamında ataması yapılan ve fiilen
  görevde bulunanların kurumların kadroları ve ihtiyaçları göz önünde bulundurularak bu maddenin
  yürülüğe girdiği tarih ve öğrenim durumları itibariyle ihraz ettikleri unvanlara atanacakları, hüküm
  altına alınmıştır.
  3795 sayılı Bazı Lise, Okul ve Fakülte Mezunlarına Unvan Verilmesi Hakkında Kanunla
  öğrenim durumları itibariyle ihraz edilen unvanlar belirlenmiştir.
  Başkanlığımız kayıtlarının tetkikinde; adı geçenin 3795 sayılı kanunda belirtilen okullardan
  mezun olmadığı anlaşılmıştır.
  Buna göre; adı geçenin söz konusu kadroya atanabilmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı
  Personeli Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği uyarınca açılacak olan görevde
  yükselme sınavına katılıp başarılı olması gerekmekte olup, 2828 sayılı Kanunun geçici 16 ncı
  maddesine göre memur kadrosuna atanması mümkün görülmemektedir.

 9. Dogan dedi ki:

  Peki liseyi bitirdigimiz zaman bu haklardan yararlanabiliyormuyuz admin bey

 10. Ayla dedi ki:

  Lise mezunu olarak mebte hizmetli kadrosundayım şimdi de lise mezunuyum öğrenim durumumda bir değişiklik olmadı yinede yararlanabiliyor muyum verdiğiniz dilekçe örneğine uymuyor dilekçeyi farklı mı yazmalıyım.Birde kurumuma yazı gelmedi hala bu kanunun bir süresi var mı 3 4 ay sonrada başvuru yapabilir miyim

 11. Sebahattin dedi ki:

  Maddenin yürürlüğe girdirdigi tarih itibarıyla ve öğrenim durumları uygun olanlar diyor. Yürürlüğe girdikten sonra mezun olanlarda yararlanacak mi? Eğer bu madden şu anlamı çıkaranlar: Yürürlük tarihinden sonra mezun olanlar yararlanamaz diyorsa birileri. Gerçekten okudugunu anlamıyor demektir. Sizin bu konudaki görüşünüzü merak ediyorum. Bu maddeden böyle bir yorum asla çıkmaz zira. Saygilar

 12. gönül dedi ki:

  merhaba bende meslek eğitim mezunuyum ama hazır gıyım pekı bana gore hıc bır kadro olamayacak galıba dogru mu ..pekı boyle bır tasa hazırlıyorsunuz .herkes yararlansın bence neyse hakkımzıda hayırlısı ..

 13. NİZAMİ ETİKE dedi ki:

  KUSURA BAKMAYIN ADMİN SİZE SORMADAN BASKA BİR SAYFAYA YÖNLRNDİRDİM AMA SALİH BEY BANA VE BİR ÇOK TEKNİSYEN YARDIMCIISI ARKADASA WATSAP FACE MESENGER CEP TEN YARDIMCI OLDU AMA YINEDE HATA YAPTIMSA ÖZUR

 14. admin dedi ki:

  Detaylı bilgi için ;
  http://www.yurtsendikalari.org

  0354 303 00 66
  0850 304 00 66
  0532 380 13 66
  Arayıp veya mesaj bırakabilirsiniz Sendikamızdan yetkili kişi size geri dönüş sağlayacaktır….

  1. Kenan dedi ki:

   Hocam işe girdiğimde ilkokul mezunuydum şimdi ön lisans bizde faydalanabilecekmiyiz

  2. Abdullah dedi ki:

   Ben Abdullah.Bu güzel çalışmalarınızdan Emin’i geçen her kese tşk ediyorum.Yalnız benim sorunum ben düz lise mezunuyum baş vuru yaptım bakanlık resmî cevabı verdi.Nedeni ise teknik liseler baş vurabilirdemiş.Ama çıkan kanunda öyle bir madde Yok.

 15. ümit dedi ki:

  düz lise mezunlarını kapsamıyor meb aradım kapsamıyor dedi bunun üzerine aile ve sosyal politikalar bakanlığını aradım onlar bile bunu söyledi.boşuna ümit verildi tşkler

  1. admin dedi ki:

   Resmi Gazetenin yayınlandığı tarihi itibari ile öğrenim durumu uygun olanlar ( ortaöğretim (lise), ön lisans ve Lisans mezunu) olanlar sınavsız unvan değişikliğine başvuru yapabilir.

  2. Mazhar dedi ki:

   Biz defalarca MEB aradık.. Hiçbir şey söylemiyorlar. Keza Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı dahi telefonları açmadı. Size nasıl bir bilgi verdiler merak ettim. MEB’den bu bilgiyi kim verdi öğrenebilirmiyim.

 16. kadir dedi ki:

  arkadaşlar benim dururum da şöyle ilkokul mezunu olarak işe başladım şuan MYO önlisans (Muhasebe Bölümü)
  mezunuyum.hangi kadroya başvurabilirim ilginiz için şimdiden teşekkür ederim.

  1. kadir dedi ki:

   arkadaşlar benim dururum da şöyle ilkokul mezunu olarak işe başladım şuan MYO önlisans (Muhasebe Bölümü)
   mezunuyum.hangi kadroya başvurabilirim ilginiz için şimdiden teşekkür ederim.
   halen hizmetli kadrosunda görev yapmaktayım

 17. mehmet dedi ki:

  Merhaba arkadaşımızın dediği gibi çıkan kanunda ihtiyaçlar gözönünde bulundurularak atama yapılır peki boş kadro yok veya ihtiyacımız yok desler nasıl bir yol izleyeceğiz

  1. admin dedi ki:

   Görev yaptığınız Bakanlık Sınavsız Unvan Değişikliği hakkında kılavuz yayınlayacak yayınlanan kılavuzda başvuru tarihi ve nasıl geçiş yapacağınız hakkında detaylı bilgi verilecek.

 18. Recep dedi ki:

  Bu dilekçeleri inceledim ve hepsinin ortak yanı göreve ortaöğretim(lise) mezunu olarak başlayıp sonradan önlisans ve lisans bitirenler için hazırlanmış olmaları sormam absürt olacak mı bilemiyorum ben göreve önlisans mezunu olarak(tekniker) diploması ile GİH pozisyonunda başladım anladığım kadarıyla bu yasa ile ihraz ettiğim teknikerlik ünvanlı kadroya geçebileceğim. lütfen hatalı anladıysam kısa bi cevap verir misiniz ?

  1. BİLGEHAN dedi ki:

   Merhaba Recep bey, benim durum da sizinle aynı bizde faydalanıyoruz. Sıkıntı yok. Ancak genel bir sıkıntı bazı kurumlarda kadro yok diyorlar, bazıları da istediğimiz kadro ya ihtiyacımız yok diyebilirler bu sıkıntılar nasıl aşılır zaman gösterecek bakalım hakkımıza hayırlısı….

 19. Begüm Deniz dedi ki:

  Meb halen açmadı dilekçe gönderdim daha bakanlık ilgili yazıyı işleme açmadı dedi bakalım bekliyoruz.Bu kapsamda sendika yöneticilerine teşekkür ederiz bu büyük katkılarından ötürü

  1. admin dedi ki:

   Görev yaptığınız Bakanlık Sınavsız Unvan Değişikliği hakkında kılavuz yayınlayacak yayınlanan kılavuzda başvuru tarihi ve nasıl geçiş yapacağınız hakkında detaylı bilgi verilecek

 20. ADEM UFUK bayram dedi ki:

  İlk okul bitirip orta okul diplomasi aldım ama lise yok oluyon açıktan banada olurmu

  1. admin dedi ki:

   ilkokul ve ortaokul mezunları ve halen açık lisede okuyanları kapsamıyor

 21. Ecevit narman dedi ki:

  – meslek lisesi mezunu iken hizmetli olarak meb e atandım şimdi lisans v.h.k.ı olarak çalışıyorum seflik sınavını kazandım atanamadım şef olarak tercih yapabilirmiyim boş kadro var.
  – lisans mezunu iken meslek lisesi diplomamdan teknisyenlige tercih yapabilirmiyim.

  1. admin dedi ki:

   Görev yaptığınız Bakanlık Sınavsız Unvan Değişikliği hakkında kılavuz yayınlayacak yayınlanan kılavuzda başvuru tarihi ve nasıl geçiş yapacağınız hakkında detaylı bilgi verilecek

Konu Hakkında Sen de Düşüncelerini Bizimle Paylaş !

UYARI : Yorum yaparken Ad Soyad ve E-Posta adresi yazılması zorunludur. Gerçek Dışı Ad Soyad ve E-Posta adresi yazanların YORUMLARI KESİNLİKLE YAYINLANMAYACAKTIR...
 
Yukarı Çık

By - TFNGL